Flutter Giriş ve Kurulum

Flutter Nedir?

Flutter , Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir mobil uygulama geliştirme SDK’sıdır. Flutter’ı kullanarak tek kod basede hem Android hem IOS için uygulama geliştirebiliriz.Flutter programlama dili olarak Dart dilini kullanmaktadır.

Kurulum

Flutter geliştirirken Editör olarak VisualStudio Code kullanacağız.Eğer bilgisayarınızda kurulu değil ise Bu adresten indirip kurabilirsiniz. Hazır bunu kurmuşken Bu adresten flutter eklentisini de kurarak editörünüzü tam hazır hale getirebilirsiniz. Ben buradaki kurulumu linux işletim sistemi üzerinde gerçekleştireceğim windows üzerindeki kurulum aşamaları da üç aşağı beş yukarı aynı olacaktır. Linux üzerinde flutter geliştirirken aşağıdaki komut satırı eklentilerine ihtiyacımız vardır. Eğer sisteminizde kurulu değil ise paket yöneticisinden kurunuz.

  • bash
  • mkdir
  • rm
  • git
  • curl
  • unzip
  • which

Git ve curl haricindeki diğerleri zaten çoğu sistemde hazır olarak bulunmaktadır. Terminale girerek her komutu tek tek kontrol ediniz. Eğer eksik varsa paket yöneticisinden kurunuz.Daha sonra Bu adresten flutter'ı indirip ardından komut satırına aşağıdaki komutları sırasıyla yazıyoruz.

mkdir FlutterSDK
cd FlutterSDK
tar xf /<indirme-konumu>/flutter_linux_v1.0.0-stable.tar.xz
sudo ln -s /home/<kullanıcı-dizini>/FlutterSDK/flutter/bin/flutter /usr/bin/flutter
flutter doctor
flutter doctor komutundan sonra aşağıdaki gibi bir çıktı almış olmanız gerekmektedir. eğer aşağıdaki çıktıyı alamadıysanız yukarıdaki adımları gözden geçiriniz.

1 flutter doctor çıktısı.png

Yukarıdaki çıktıda sistemimde android sdk ve android studio bulunmadığını söylüyor. Bu sebeple Bu adresten android studio'yu indirip kuracağız. Android studio indirme işlemi bittikten sonra terminale aşağıdaki komutları sırası ile giriyoruz.
cd ~
mkdir AndroidStudio
cd AndroidStudio/
unzip /<indirme-konumu/android-studio-ide-<version>-linux.zip
cd android-studio/bin/
./studio.sh
Eğer bu aşamalardan sonra aşağıdaki ekrana ulaştı iseniz herşeyi doğru olarak yapmışsınız demektir.

2 android studio kurulumu 1.png

Do not import settings diyerek kuruluma devam ediniz. Bu aşamadan sonrası normal program kurulumu ile aynıdır. Dikkat etmeniz gereken tek husus

2 android studio kurulumu 3.png
bu ekrana geldiğinizde custom seçeneğini seçip

2 android studio kurulumu 5.png
bu ekranda Android Virtual Seçeneğini aktif etmenizdir. Kurulum bittikten sonra bizi aşağıdaki ekran karşılayacaktır.

DeepinScreenshot_sun-awt-X11-XFramePeer_20181218221007.png
Bu Ekranda Configure Menüsüne girip create desktop entry seçeneğini seçerseniz her seferinde android studioyu komut satırından başlatmamıza gerek kalmayacaktır. Tabi bu size kalmış. Desktop entrymizi de oluşturduktan sonra flutter doctor komutunu terminalden tekrar çalıştırıp çıktısını kontrol edelim.

DeepinScreenshot_select-area_20181218221348.png

Doktor bize android lisanslarını kabul etmediğimizi ve Android Studioya Flutter ve Dart Plugin'ini kurmadığımızı söylüyor. ilk hatayı gidermek için terminalden Flutter doctor --android-licenses komutunu çalıştırıp bütün android lisanslarını kabul edelim. İkinci hata visual studio code kullanacağımız için çok önemli değil fakat doktorda hata görünmemesi açısından bu hatayı da android studio'nun plugin kurulum ekranından flutter pluginini kurarak giderebiliriz. Bu ekrana bi önceki resimdeki configure menüsündeki plugin sekmesinden erişebiliriz. Plugin ekranı açıldığında browse repositories butonuna tıklayarak online olarak aratıp kurabiliriz.

2 android studio kurulumu 13.png

Flutter eklentisini kurduktan sonra doktoru yeniden çalıştırıp başka hatamız kalmış mı bakalım.

2 android studio kurulumu 14.png

Hiçbir hatamız kalmadı. Fakat uyarı olarak android cihazımızın bağlı olmadığını görüyoruz. Bunun için android studioyu açıp boş bir android projesi oluşturuyoruz. Proje oluşturulduktan sonra sağ üst köşeden AVD manager'i çalıştırıyoruz.

DeepinScreenshot_select-area_20181218222544.png
Ben AVD ekranını açtığımda

/dev/kvm device:permission denied
uyarısı aldım bu uyarıyı gidermek için terminalde sudo chmod 777 /dev/kvm komutunu çalıştırıyoruz. Android studio kurulumunda Android Virtual Device Seçeneğini seçtiğimiz için hali hali hazırda bu ekranda bir cihaz olması lazım play buttonuna tıklayarak cihazı çalıştırıyoruz.

DeepinScreenshot_select-area_20181218222939.png

cihaz açıldığında terminalden flutter doctor komutunu tekrar çalıştırıyoruz.

2 android studio kurulumu 18.png

gördüğünüz gibi herhangi bir hatamız kalmadı. Şimdi Projelerimiz için dizin oluşturup ilk flutter projemizi yaratalım.
Mkdir Projects; Cd Projects
flutter create flutter01 bu komut ile flutter01 adında yeni flutter projesi oluşturduk. Visual Studio Code'u çalıştırarak Open Folder Diyerek projemizin bulunduğu dizini açalım ardından debug sekmesine gelelim start debugging dediğimizde visual studionun açık olan Android Cihazını görmüş olması lazım bu cihazı seçerek build işlemini başlatalım.

final.png

Yukarıdaki sonucu aldıysanız tebrikler. Bütün aşamaları başarı ile tamamladınız. Herhangi bir aşamada sorununuz olursa yorum yaparak sorabilirsiniz. İyi Çalışmalar.

18.12.2018